Václav Havel: Sprache und Diskurs
Beiträge zum 11. Bohemicum Dresdense 01.11.2019
Zusammenfassung
Leseprobe
Inhaltsverzeichnis
- Cover
- Titel
- Copyright
- Autorenangaben
- Über das Buch
- Zitierfähigkeit des eBooks
- Inhalt
- Vorwort
- Úvodní slovo
- Holger Kuße, Šárka Atzenbeck
- Grußwort der Generalkonsulin der Tschechischen Republik in Dresden / Pozdrav generální konzulky České republiky v Drážďanech
- Markéta Meissnerová
- Diskurs o Havlovi a Havlův diskurs
- Martina Berrocal
- Von der „technischen” zur „antipolitischen Politik”. Václav Havels politische Ethik
- Dirk Mathias Dalberg
- Michail Gorbatschow und Václav Havel. Das Problem der moralischen Politik
- Wolfgang Geierhaus
- In Verantwortung reden ‐Argumentationsstrategien Václav Havels
- Holger Kuße
- Die Entwertung der Sprache in den Stücken von Václav Havel aus den 60er Jahren des 20. Jahrhunderts
- Hana Svobodová, David Kroča
- Václav Havel und die experimentelle Poesie
- Astrid Winter
- Václav Havel z pohledu češtiny jako cílového jazyka
- Kateřina Šichová
- Václav Havel jako inspirace ve výtvarném umění
- Květoslava Horáčková
- Havlovy dopisy ze 60., 70. a 90. let
- Dagmar Vobecká
- „Proč to všechno je …”. Václav Havel – betrauert, erinnert, gedacht
- Anne Hultsch
- Autorinnen und Autoren
- Bohemicum Dresdense. Die bisherigen Tagungen und Publikationen
Grußwort der Generalkonsulin der Tschechischen Republik in Dresden
Pozdrav generální konzulky České republiky v Drážďanech
Markéta Meissnerová
Diskurs o Havlovi a Havlův diskurs
Resümee: Diskurs über Havel und Havels Diskurs
Havels Persönlichkeit hatte eine tragende Rolle in der Literatur und Politik der Tschechoslowakei und später der Tschechischen Republik. Dieser Artikel geht der Frage nach, welche diskursiven Repräsentationen von Havel in den Fach-und publizistischen Texten präsent sind und welche Perspektive die Darstellungen in Havels Staatsansprachen nehmen. Zuerst befassen wir uns mit den Aspekten von Havels Persönlichkeit, die im untersuchten Sprachmaterial abgebildet sind, und skizzieren die Art und Weise dieser Repräsentationen. Die Ergebnisse führen uns zu einem Vergleich zwischen den diskursiven Darstellungen in Havels und jenen in Klaus‘ Staatsansprachen. Die Analyse lehnt sich methodisch an die korpuslinguistischen Verfahren (Kollokations-und Schlüsselwortanalyse) an. Die quantitativen Ergebnisse werden weiter im Rahmen einer detaillierten qualitativen Analyse kontextualisiert. Die Studie zeigt, dass die Fachliteratur Havel vorwiegend als Dissidenten und Dramatiker präsentiert, während sein politisches Engagement eher im Hintergrund bleibt. In der Publizistik dominiert hingegen seine Rolle als Präsident. Die Ergebnisse spiegeln eine angespannte und problematische Beziehung von V. Havel und V. Klaus, ihre unterschiedlichen Weltansichten und politischen Konzeptionen wider. Methodologisch lässt sich sagen, dass eine Triangulation der quantitativen und qualitativen Herangehensweisen bei der hier gewählten Fragestellung höchst relevant ist, was an der Beispielanalyse der Konzeptualisierung der Begriffe Gemeinschaft (pospolitost) und Souveränität (suverenita) verdeutlicht wird.
1 Úvod
Postava Václava Havla se zapsala do české historie, politiky a literatury neopakovatelným způsobem. Po sametové revoluci byl jeho vliv na československou a českou politiku zásadní. Byla to doba, kdy po změně režimu bylo třeba najít nové způsoby politické komunikace, které by přes nesporný vliv komunistického diskurzu zohledňovaly novou politickou a společenskou realitu. Cílem této sondy je prozkoumat diskurzivní zobrazení V. Havla v oborové literatuře a publicistických textech a v Havlových státnických projevech. V první části se zaměříme na aspekty Havlovy osobnosti, které jsou ve zkoumaném jazykovém materiálu reflektovány, a na způsob jejich zobrazení. V druhé části studie se soustředíme na to, jak je svět konstruován v Havlových státnických projevech. Metodologicky vycházíme z postupů korpusové lingvistiky (kolokační analýza a analýza klíčových slov). Výsledky jsou pak dále kontextualizovány v rámci kvalitativní analýzy. První část článku přináší přehled lingvistického výzkumu jazyka V. Havla, zmíněny budou vědecké studie týkající se rétorického stylu jeho politických projevů a jejich srovnání ←15 | 16→s projevy dosavadních českých a československých prezidentů. V druhé části představíme použité korpusové metody, jazyková data a část výsledků z provedených jazykových sond. V závěru budou pak naše poznatky shrnuty a reflektovány.
2 V. Havel v lingvistickém výzkumu
Havlův jazyk se stal předmětem několika lingvistických a etnolingvistických studií. Klíčovými slovy „lidskost“ a „duchovnost“ se z perspektivy kulturních studií (Wierzbicka 1997) zabývá Danaher (2010, 2018). Wierzbicka definuje tato (kulturní) klíčová slova, jako „důležitá a vypovídající o dané kultuře“. Postup výběru těchto slov závisí čistě na intuici badatele a seznam těchto slov není nijak omezen (Wierzbicka 1997, 15–16). Výsledky Danaherovy studie ukazují, že lidskost jako pojem u Havla vychází z idejí Komenského, Masaryka a Patočky, a je tedy zakotven v české kultuře daleko před rokem 1989. Havel ve svých spisech vyzývá k tomu, aby byla lidskost zakomponována do běžného života a stala se běžnou na všech úrovních lidské činnosti. Lidskost není u Havla pojímána jako politický slogan, ale jako konceptuální prostor. Rozšířením tohoto prostoru a jeho osvojením se mohou jedinci stát vlivnými politickými a občanskými aktéry (Danaher 2018, 143). Výběrem z Havlových projevů se z rétoricko-filozofického hlediska zabývá i Martin Bermeiser (2018). Kromě jiného se zaměřuje na rétorické zpracování společenské solidarity, témat jako občanská společnost, pocit sounáležitosti či evropská duše. Bermeiser ve své monografii opakovaně popisuje a vyzdvihuje Havlovu snahu překonat dichotomické myšlení a propagovat etické a morální postoje.
Details
- Seiten
- 208
- Erscheinungsjahr
- 2021
- ISBN (PDF)
- 9783631860380
- ISBN (ePUB)
- 9783631860397
- ISBN (Paperback)
- 9783631860359
- DOI
- 10.3726/b18603
- Sprache
- Deutsch
- Erscheinungsdatum
- 2021 (September)
- Schlagworte
- Diskurslinguistik Kunst Politik Samtene Revolution Tschechisch Slavistik Kulturwissenschaft Osteuropaforschung Tschechoslowakei Tschechien
- Erschienen
- Berlin, Bern, Bruxelles, New York, Oxford, Warszawa, Wien, 2021. 208 S., 15 farb. Abb., 20 s/w Abb., 11 Tab.